Başlangıç » Devrik Mahalle

Devrik Mahalle

devrikkapak

“DEVRİK MAHALLE”

“Küçükken bana “biraz büyü artık” diyorlardı. Evcilik oynardım. Olmayan çayları içerdim, olmayan fincanlardan. Olmayan kapılar açardım, olmayan ziller çaldığında. Bana ‘artık büyü’ diyorlardı. Ekmeğini salatanın suyuna banma! Karanlık sokaklardan korkma ve sevme bir daha… Ben artık büyüğüm.”

“Devrik Mahalle”, Didem Madak’ın şiirlerinden yola çıkılarak hazırlandı. Oyunda, mahalle pazarında başı dönüp yere düşen bir kadının iç sesiyle karşılaşıyoruz. Ses bize, mahalleyi, mahalledekilerle ilişkileri, pazar yerini, kadının annesini, sevgilisini ve özellikle de çocukluğa duyduğu özlemi anlatıyor.
Kadının bedeninden kurtulmak isteyen, zaman zaman ondan ayrılmayı başaran bu ses, kadını, bir arzu nesnesi olmaktan çıkararak arzu öznesine dönüştürüyor. Fakat ses, daha ileri giderek neredeyse imkansız olana, arzunun kendisi olmaya öykünüyor.

Yazan: Uğur Açıkgöz
Oynayan: Tuba Keleş
Yöneten: Oğuz Arıcı
Proje Asistanı: Göze Şenol
Sahne ve Kostüm Tasarım-Uygulama: Hale İşsever
Işık Tasarım: İbrahim Aydın Kantarcılar
Afiş Tasarım: Sevinç Gökçe
Fotoğraf: Şehlem Sebik

Timur Çelik, Kadıköy Theatron, Hasan Şahintürk, Behiç Cem Kola, Serhan Erbek, Cansu Kahvecioğlu, Burçin Şahin ve Emin Sülün’e teşekkürler. Ayrıca Peşkirağası, Tuzcu Murat gibi Kurtuluş semtinin devrik sokaklarına da teşekkür ederiz.