Başlangıç » Ekip ve Künye (B.A.K.)

Ekip ve Künye (B.A.K.)

“Benim Adım Kırmızı: Tasvirler” (2014)

  “BENİM ADIM KIRMIZI: TASVİRLER”

(Orhan Pamuk’un Benim Adım Kırmızı romanından uyarlanmıştır.)

“Ben bir hikayeyi, minyatürlerde resmedildiği gibi anlatmayı severim. Minyatürlerdeki kadınların, erkeklerin, atların, kuşların, köpeklerin içinde durdukları yerin bir resim olduğunu ve şu an kendilerine bakıldığını biliyormuş gibi durmalarını severim. Onlar bir resim olduklarını bilirler ve bunu bildikleri için de her zaman gördüğümüz hallerine tıpatıp benzemeye çalışmazlar hiç.

Mesela bir kuş var diyelim, orada bir yere iliştirilivermiş gibi. Hiçbir kuşa benzemiyor; ama yine de o bir kuş, bulutların arasında göğün maviliği içinde… Resimdeki aşıkların kalpleri gibi hem telaşla uçuyor hem de orada bu eşsiz anın içinde, gökyüzüne çakılmış gibi sonsuza dek duruyor.

Ben hikayelerimi böyle anlatmak isterim. Minyatürdeki o kuşun resmi gibi: Hem uçtuğum düşünülsün hem sonsuza dek yerimde durduğum. Hem anlattığım şeyi yaşadığım sanılsın, hem de her şeyden habersiz olduğum. İsterim ki resimdeki o kuş gibi hem hikayemi anlatayım hem de hikayenin kendisi olayım.”

Orhan Pamuk, Benim Adım Kırmızı romanında sadece bir aşk ve cinayet hikayesi anlatmaz; aynı zamanda Batı ve Doğu resmindeki bakış, taklit ve temsil konularındaki farklılıkları da tartışır. 2013 yılında çalışmalarına başlayan Cazu Tiyatro, Orhan Pamuk’un resim sanatı çerçevesinde sorguladığı bu bakış ve temsil meselesini, bakma ve bakılmanın sanatı olan tiyatro ve oyunculuk sanatları bağlamında ele almayı deniyor.

Metin Düzenleme: Oğuz Arıcı

Yöneten: Oğuz Arıcı

Oynayanlar: Behiç Cem Kola, Bengi Kırlaroğlu, Cansu Kahvecioğlu, Cenk Külçe, Hasan Şahintürk, Tuba Keleş, Uğur Açıkgöz

Tasvirler&Afiş Görseli: Hilal Polat

Afiş Tasarımı: Uğur Açıkgöz

Işık Tasarımı: Cenk Külçe

Süre: 90 dakika